Energia słoneczna z PNE Polska
Fotowoltaika
Aktualnie nasze portfolio rozwijanych w Polsce projektów fotowoltaicznych to 40 farm o łącznej mocy 800 MW.
Planując elektrownie fotowoltaiczne, starannie podchodzimy do wyboru lokalizacji. Rozwijamy nasze projekty na terenach o dużym potencjale, które dotychczas były wykorzystywane przede wszystkim rolniczo. Wyborów dokonujemy po szeregu analiz prowadzonych przez naszych ekspertów oraz we współpracy z lokalnymi partnerami. Do naszych kluczowych kompetencji należą ocena lokalizacji, zabezpieczenie gruntów, rozwój projektów i budowa elektrowni fotowoltaicznych „pod klucz”.
Przy rozwijaniu projektów fotowoltaicznych szczególnie zależy nam na akceptacji społecznej i zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych stron. Dlatego właśnie stawiamy na transparentną współpracę z gminami oraz partnerskie współdziałanie z prywatnymi i publicznymi właścicielami gruntów.
Lokalne łańcuchy dostaw
Sukces wspierany przez społeczności
Zaangażowanie lokalnych mieszkańców postrzegamy jako klucz do sukcesu. Staramy się współpracować z lokalnymi firmami na różnych etapach – zarówno w czasie przygotowania projektu, podczas prac budowlanych jak również eksploatacji (np. utrzymanie terenu farmy), by wspierać zatrudnienie oraz lokalnych przedsiębiorców w sąsiedztwie naszych projektów.
Jakie lokalizacje są odpowiednie?
Właściciele gruntów
Lokalizacje różnią się warunkami i czynniki te mogą być bardzo złożone. Z nami masz po swojej stronie niezawodnego i wiarygodnego partnera do rozwoju projektu – a następnie także obsługi – instalacji fotowoltaicznej na swojej nieruchomości. Jako właściciel, korzystasz z naszego doświadczenia – nie musisz martwić się o pozwolenia, planowanie czy realizację projektu. Czerpiesz stabilne korzyści z umowy dzierżawy przez około 30 lat.
Jesteś właścicielem gruntów? Chętnie przeanalizujemy potencjał Twojej nieruchomości i przedstawimy niewiążącą ofertę dzierżawy.
Farmy fotowoltaiczne a bioróżnorodność
Zrównoważona energia i korzyści dla ekosystemu
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych, a w szczególności instalacja systemów fotowoltaicznych na otwartych przestrzeniach, pomaga środowisku na dwa sposoby: wytwarzamy zrównoważoną energię, zmniejszając ślad węglowy oraz zwiększamy bioróżnorodność poprzez tworzenie nowych siedlisk dla owadów, ptaków i innych zwierząt.
W czasie eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej gleba na jej obszarze ma szansę zregenerować się po intensywnej, wieloletniej uprawie: bez nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, a także dopływu azotanów do wód gruntowych z gnojowicy i innych nawozów. Dzięki temu gleby odbudowują się biologicznie, znacznie rośnie też bogactwo gatunkowe małych zwierząt i rzadkich roślin.
Brak pestycydów i fungicydów chroni również owady i dzikie pszczoły przed zatruciem. Jednocześnie dzikie zioła i kwiaty występujące na obszarze elektrowni fotowoltaicznej stanowią dla zwierząt cenne źródło pożywienia w różnych porach roku, co przyczynia się z kolei do powrotu na te tereny owadów. Taka naturalna reintrodukcja ma korzystny wpływ na otaczającą florę i faunę, wzbogacając lokalny ekosystem. Ponadto, ogrodzony teren farmy może stanowić bezpieczne stanowisko dla pasiek pszczół hodowlanych.
Instalując system fotowoltaiczny na swoich gruntach, chronisz środowisko, promujesz transformację energetyczną oraz zapewniasz sobie pewny i stały dochód przez długi czas.
PNE Polska jako Twój partner
Szukasz kompetentnego i godnego zaufania partnera do swojego projektu fotowoltaicznego?