Projekty wiatrowe

Koncentracja na odnawialnych źródłach energii

Jesteśmy jednym z liderów sektora energetyki wiatrowej. W latach 2008-2025 r. zbudowaliśmy w Polsce 139 turbin wiatrowych o łącznej zainstalowanej mocy prawie 400 MW.

Doświadczenie i różnorodne kompetencje zespołu PNE Polska pozwalają nam kompleksowo rozwijać i realizować projekty wiatrowe. Analizujemy warunki lokalizacyjne, przygotowujemy pomiary wiatru i prognozy wydajności oraz dostarczamy inne niezbędne ekspertyzy. Składamy wniosek o pozwolenie na budowę, pozyskujemy wszystkie konieczne zgody oraz środki finansowe. Nie tylko przygotowujemy optymalny harmonogram budowy, ale też kompleksowo zarządzamy całym procesem aż do momentu oddania farmy wiatrowej pod klucz: terminowo, w ramach budżetu i w najwyższym standardzie technicznym.

 

Rozwój projektów

Strategiczny wybór lokalizacji dla farm wiatrowych

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie farmy wiatrowej jest wybór lokalizacji. Projektowanie rozpoczynamy od dogłębnej analizy, na podstawie której podejmujemy decyzje o rozpoczęciu projektu. Wykonujemy szczegółowe analizy przestrzenne, przygotowujemy pomiary wiatru i prognozy produkcji energii, dostarczamy ekspertyzy na temat wietrzności, rzucanego cienia i emisji hałasu, a także dokonujemy oceny oddziaływania na środowisko.

Dbamy o to, aby zaspokoić potrzeby wszystkich interesariuszy. Właściciele gruntów, mieszkańcy i władze lokalne często mają różne potrzeby. Współpracujemy ze wszystkimi zaangażowanymi stronami po to, aby znaleźć optymalne rozwiązanie, także w trakcie procedur planistycznych.

 

Finansowanie

Budowa farm wiatrowych z mocnymi fundamentami finansowymi

Warunkiem realizacji projektu jest zabezpieczenie finansowania. Obejmuje ono dokładną analizę oraz optymalizację kosztów budowy i eksploatacji. Spójna, konkurencyjna rynkowo koncepcja finansowania jest filarem sukcesu projektu.

Naszym atutem jest wieloletnia współpraca z instytucjami kredytowymi działającymi na całym świecie. Podczas całej fazy rozwijania projektu odpowiadamy za współpracę z bankami oraz firmami ubezpieczeniowymi, zapewniając optymalne finansowanie. Na każdym etapie weryfikujemy na bieżąco rentowność oraz płynność finansową projektu.

 

Zarządzanie budową

Precyzyjna realizacja farm wiatrowych

Także na etapie budowy nasi klienci i partnerzy biznesowi korzystają z wieloletniego doświadczenia naszego zespołu. Zapewniamy spełnienie wszystkich niezbędnych wymagań w zakresie dostawy, montażu i oddania do użytku turbin wiatrowych oraz optymalnej organizacji placu budowy. Przejmujemy pełne zarządzanie budową, planowanie i budowę dróg dojazdowych, placów montażowych i tras kablowych, a w razie potrzeby także stacji elektroenergetycznych.

Dbamy o odbiór instalacji, gdy będzie gotowa do użytku. Koordynujemy współpracę z operatorami sieci, ekspertami, podwykonawcami, organami administracji i właścicielami gruntów.

Naszym najwyższym priorytetem jest terminowe ukończenie prac w granicach budżetu i z zachowaniem najwyższych standardów technicznych. Po zrealizowaniu projektu należąca do Grupy PNE spółka Energy Consult może przejąć zarządzanie techniczne i handlowe oraz zapewnić efektywną eksploatację nowo zbudowanej farmy wiatrowej.

 

Repowering

Nowy potencjał istniejących farm wiatrowych

Demontaż, rozbudowa czy dalsze użytkowanie już bez dopłat? Coraz więcej operatorów będzie musiało zadać sobie to pytanie w ciągu najbliższych kilku lat.

Jedną z możliwości jest repowering: proces, w którym stare turbiny są zastępowane przez nowe, mocniejsze. Dzięki zaawansowanym technologiom współczesne turbiny wiatrowe mogą generować znacznie więcej energii elektrycznej, dzięki czemu pomimo  zmniejszenia ich liczby ilość wytwarzanej energii może zostać zwielokrotniona.

Repowering oznacza tworzenie zupełnie nowego projektu i ponowne rozpoczęcie procedur administracyjnych. Kwestie regulacji planistycznych i innych, uwzględnianie potrzeb społeczności lokalnych, wyzwania demontażu starych turbin wiatrowych, a także aspekty ekonomiczne; wszystko to sprawia, że repowering jest bardzo złożonym zadaniem. Wymaga dużego doświadczenia w projektowaniu farm wiatrowych – takiego, jakie przez ponad 30 lat zgromadził zespół Grupy PNE.

Rozwój technologiczny turbin

Maksymalizacja energii z wiatru dzięki nowoczesnym turbinom

Najnowsze projekty wiatrowe coraz częściej składają się z większych niż do tej pory turbin wiatrowych: o wyższych wieżach i z większą średnicą rotora. Takie maszyny są nie tylko bardziej efektywne, ale i mniej oddziałują na otoczenie.

Wybór odpowiedniego modelu turbiny musi być poprzedzony szczegółowymi badaniami terenu, ale generalnie sprawdza się zasada, że im wyżej, tym wiatr jest silniejszy. Budując wyżej, sięgamy po więcej energii.

Większe turbiny muszą być oddalone od siebie bardziej niż dotychczasowe. Nowe technologie pozwalają więc postawić ich dużo mniej i z większymi dystansami między wiatrakami. Tam, gdzie wcześniej musiało pracować 25 turbin, teraz tę samą moc uzyskamy już przy 10. Przy nawet 800–1200 m pomiędzy turbinami i mniejszej ich liczbie, wpływ elektrowni wiatrowej na otoczenie jest zdecydowanie niższy.

Nowoczesne, mocniejsze turbiny mniej słychać. Po pierwsze, ich wirniki obracają się wolniej. Ponieważ zaś turbiny są wyższe, źródło dźwięku znajduje się w nich nawet dwukrotnie dalej od ziemi niż w niższych modelach. Z kolei większe oddalenie wiatraków od siebie i od zabudowań zmniejsza wpływ akustyczny farmy na otoczenie. Dostępne technologie pozwalają też na zastosowanie różnych form dodatkowego wyciszenia pracy turbiny.

 

Korzyści dla społeczności

Dobre argumenty za transformacją energetyczną

Farma wiatrowa złożona z kilkunastu nowoczesnych turbin wiatrowych o mocy ok. 7 MW każda będzie oznaczała dla gminy wpływy z podatków przekraczające 2 mln zł rocznie, co stanowi ważną część lokalnego budżetu – rok w rok, przez dekady swojego funkcjonowania. To środki na konkretne inwestycje w edukację, kulturę, infrastrukturę czy pomoc społeczną.

Podatki nie wyczerpują listy korzyści. Turbiny, farmy fotowoltaiczne i infrastruktura im towarzysząca wymagają stałego dobrego dostępu nie tylko podczas budowy, ale i całego okresu eksploatacji. Bez względu na pogodę czy porę roku samochody i sprzęt muszą mieć możliwość dojechania do każdego punktu elektrowni. Instalacje OZE oznaczają więc również, że inwestor zadba o to, by drogi w gminie spełniały wymagania budowy i eksploatacji. Skorzystają na tym nie tylko okoliczni właściciele gruntów, ale też wszyscy mieszkańcy.

Powstanie elektrowni wiatrowej czy słonecznej wymaga dobrego partnerstwa gminy z inwestorem i skutecznego sfinalizowania wielu złożonych procedur administracyjnych. Nowoczesne wiatraki na horyzoncie to zatem dowód, że dana gmina potrafi efektywnie współpracować z biznesem i jest otwarta na inwestorów także z innych branż. OZE może więc stać się kołem zamachowym rozwoju: kolejne inwestycje, więcej miejsc pracy, rosnące wpływy do budżetu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej współpracy lokalnej? Pobierz broszurę „Czysty Zysk”.

Posiadasz ziemię? Możemy sprawdzić dostępne opcje.

Naszym priorytetem we wszystkich projektach związanych z energią odnawialną jest współpraca oparta na zaufaniu. Dowiedz się więcej o potencjalnym procesie projektowym, szczegółach możliwej współpracy i korzyściach płynących z partnerstwa z PNE.

Masz pytania?
Marcin Woźnica
Project Development Wind

Sevivon to teraz PNE Polska!

Od 2008 roku Sevivon jest częścią grupy PNE. Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy działalność pod nową nazwą - PNE Polska.
Ta zmiana stanowi ważny kamień milowy w historii firmy i odzwierciedla zaangażowanie w łączenie naszego doświadczenia pod silną i spójną marką. Wzmacnia to nasze synergie, pozycję rynkową oraz wartość, jaką dostarczamy wszystkim naszym interesariuszom.

Co pozostaje bez zmian? Nasz zespół, nasze zaangażowanie i jakość usług, która napędza nas każdego dnia.